Kedy je optimálny čas na prezutie pneumatík a prečo je vlastne výmena pneumatík dôležitá?

Zimná sezóna pomaly končí a na rad opäť prichádza každoročné prezúvanie pneumatík.
Viete, kedy je optimálny čas na prezutie a prečo je vlastne výmena pneumatík dôležitá? Poradíme Vám!

Kedy je optimálny čas na prezutie pneumatík a prečo je vlastne výmena pneumatík dôležitá?

Kedy prezúvať?
Zákon o cestnej premávke ukladá povinnosť používania zimných pneumatík od 15.novembra do 31.marca, pokiaľ vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad.
Problémom však môže byť fakt, že kým na juhu sa počas skorej jari môžu teploty miestami šplhať už aj nad 12°C, v Tatrách Vás môže ešte stále prekvapiť poriadna zima a vrstva snehu.
Ako teda odhadnúť, kedy je správny čas na výmenu pneumatík? Pokojne by Vám malo stačiť, sledovať vonkajšiu teplotu približne týždeň. Ak teplota neklesne pod sedem stupňov a v blízkej dobe nie je hlásený žiaden prudký návrat mrazov, mala by byť ideálna doba na prezúvanie.

Prečo celý rok nejazdiť na zimných pneumatikách?
Ak sa vám zdá, že prezúvanie pneumatík je zbytočný a predražený úkon autoservisov, vyvedieme vás z omylu. Výmena pneumatík je dôležitá nie len z hľadiska bezpečnosti, ale aj z pohľadu Vašej peňaženky. Za sezónne prezutie necháte v servise v priemere do 50 €. Ak však auto na leto neprezujete, rátajte zo zvýšenou spotrebou paliva, a to od päť až do desať %.
Okrem toho sa zimné pneumatiky počas vysokých teplôt rýchlejšie opotrebujú, čo taktiež nie je z dlhodobého hľadiska príliš ekonomické.

Letná vs. zimná pneumatika
Ako sme už spomínali, výmena zimných pneumatík za letné nie je dôležitá iba z finančného alebo ekonomického hľadiska. Na prvom mieste je bezpečnosť! A tu jazdením na nesprávnych pneumatikách riskujete. Vedeli ste napríklad, že jazdením na zimných pneumatikách v lete sa brzdná dráha auta predlžuje až o 20%? Okrem toho bude jazda vo Vašom aute aj hlučnejšia a komfort z jazdy môže byť výrazne znížený.
Hoci je na prvý pohľad letná a zimná pneumatika rovnaká, rovnaké rozhodne nie sú. Zásadným rozdielom je tuhosť gumy a dezén. Letné gumy sú tvrdšie, vďaka čomu sú počas teplejších mesiacov výkonnejšie. Ich tvrdá zmes zároveň pri slabších teplotách mäkne, vďaka čomu sa prispôsobuje suchému aj mokrému povrchu vozovky. Naopak, zimná pneumatika je mäkšia a pružnejšia, čo zabezpečuje lepší kontakt s vozovkou. Okrem toho má hlbší dezén a množstvo drážok, tzv. lamiel, vďaka ktorým sú pneumatiky schopné, odvádzať sneh a ľad.

RADA NA ZÁVER!
V zásade platí pravidlo, aby ste sa s prezúvaním zimných pneumatík na letné zbytočne neponáhľali. Jarné počasie je častokrát nestabilné a koniec koncov je rozhodne bezpečnejšie, jazdiť počas leta na zimných pneumatikách, ako naopak. Určite však výmenu pneumatík nepodceňujte a príliš dlho neodkladajte. Dbajte na dodržanie pár jednoduchých, overených zásad a Vaše auto aj peňaženka sa Vám celkom určite poďakujú.

foto: Pexels.com

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20