Ako sa ideálne naladiť pred dlhou jazdou v aute?

Poznáte to, chcete sa dostať z bodu A do bodu B, ale viete, že to bude trvať niekoľko hodín. Samozrejme, najpohodlnejšie to pre vás bude autom, ale zároveň to znamená, že musíte byť stopercentne v strehu. V tomto článku sme sa zamerali na to, aby sme vám poskytli vhodné tipy a triky na to, ako sa ideálne pripraviť na dlhú jazdu a ako si ju čo najväčším spôsobom spríjemniť. Je totiž mýtus, že šoférovanie na dlhé vzdialenosti nemôže byť zábavné a dynamické.
V prvom rade záleží na tom, aby bolo auto pripravené po všetkých stránkach. Povinná výbava, nijaké blikajúce upozornenia a samozrejme plná nádrž paliva, pretože to posledné, čo chcete na dlhej ceste, je mať prázdnu nádrž. Potom sa ostatné veci odvíjajú od toho, či cestujete sami alebo s niekým. Avšak, väčšina vecí je aplikovateľná na oba prípady. Keď idete s niekým, cesta prirodzene ubieha rýchlejšie, pretože sa môžete s dotyčným rozprávať a ešte k tomu vás ako bonus drží v strechu. Celkovo, je to veselšie. Ako sa však optimálne pripraviť, keď idete sami? To je otázka, na ktorú sme sa pokúsili nájsť odpoveď. 

Pred jazdou si doprajte dobré jedlo, nápoj a ideálne si pospite. Nie však dlho, odporúčajú sa približne jedna alebo dve hodiny. Trafíte tým stav, že ste oddýchnutí tak akurát, pričom úplne ideálny je takzvaný power nap, ktorý trvá približne tridsať minút. Niektorí vodiči odporúčajú jazdu v tichu, ale všeobecne sa traduje, že je ideálnejšie, keď máte zapnutú hudbu (samozrejme v hlasitosti, ktorá je primeraná tomu, aby ste počuli motor a svoje okolie), prípadne, keď počúvate rádio, kde je hovorené slovo a v neposlednom rade informácie o dopravnej situácii. A veľmi moderným trendom, ktorý si získava stále väčšie a väčšie množstvo priaznivcov sú podcasty. Naštartujete, pustíte si váš obľúbený podcast, ideálne viacero epizód, a ani sa nenazdáte a ste v cieli. Skutočne, tí z vás, ktorí to skúšali, potvrdia, že to tak je. Pretože rozhovor, hovorené slovo a zaujímavá téma, drží šoféra pri pozornosti, pretože mozog sa sústreďuje na cestu, oči taktiež a zároveň šofér uvažuje nad tým, čo počúva.

Zaujímavým príkladom sú jazdci F1, kráľovnej motoršportu. Nie nadarmo sú Lewis Hamilton z Mercedesu a Max Verstappen z Red Bull Racing favoritmi, keď ide o športové tipy. Hamilton aj Verstappen majú pred jazdami na veľkých cenách, ktoré trvajú niekoľko hodín, špeciálnu prípravu, ktorá obsahuje jedlo, spánok aj hudbu, v niektorých prípadoch možno aj meditáciu. Max Verstappen napríklad rád hrá počítačové hry. Skrátka, telo treba oddýchnuť a myseľ vyčistiť, potom to ide. A priamo pri jazde majú jazdci tímové rádio, v ktorých sa môžu poradiť s kolegami či zistiť aké je dianie na trati. Niekedy to neklapne a stane sa situácia ako na okruhu Silverstone, kde Hamilton vyslovene zostrelil Verstappena. Našťastie, toto je šport, ktorý, aj keď sa zdá nebezpečný, je robený tak, aby sa nezabúdalo na bezpečie. Aj keď si to málokto uvedomuje.
Takže, aby sme si to zhrnuli, čo urobiť, keď vás čaká osamelá dlhá jazda? Vyspite sa, predtým sa najedzte a majte čistú myseľ. Premyslite si, akou trasou chcete ísť a ideálne je skutočne si primeranou hlasitosťou pustiť podcasty, ktoré vás zaujmú a zabavia. 

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20