Jarné strihanie ovocných stromov

Všetci chceme mať v lete na záhrade krásne zdravé ovocné stromy, na ktorých nám vyrástli chutné plody. Aby sme to dosiahli, je dôležité pravidelne sa o ne starať. No a takáto starostlivosť začína už na jar, kedy je potrebné stromy ostrihať.
Nie je to žiadna veda. Nemusíme si volať profesionálov, jarné strihanie zvládne každý sám. Hoci niektorí záhradníci preferujú rôzne spôsoby, existujú pravidlá, ktoré keď dodržíte, vaše stromy sa vám poďakujú. Stačí sa riadiť troma jednoduchými krokmi.

Jarné strihanie ovocných stromov
Jarné strihanie ovocných stromov

Vyčistenie ovocných stromov
Na začiatok musíme odstrániť staré, poškodené a choré konáre. Takisto je potrebné zbaviť sa mladých výhonkov, či vertikálnych konárikov, ktoré by rozširovali stromy do neželaného smeru a bolo by ťažšie sa ich neskôr zbaviť. Je veľmi dôležité snažiť sa ich odstrániť čo najbližšie k miestu, odkiaľ vyrastajú, aby sme nenechali žiadne malé výrastky.

Presvetlenie ovocných stromov
Pokiaľ sa nám podarí zabezpečiť, aby bolo v korune stromu dostatočné množstvo svetla, budeme mať lepšiu úrodu a takisto nám to pomôže s problémami so škodcami. Najskôr je potrebné odstrániť konáre, ktoré nemajú normálny smer, teda tie, ktoré rastú smerom do stredu koruny, nadol alebo sa krížia. Pokúšame sa dosiahnuť, aby boli konáre rovnomerne rozmiestnené. Pokiaľ sme tento efekt nedosiahli, snažíme sa tak urobiť odstránením konárov vyrastajúcich z jedného miesta, či konárov, ktoré rastú rovnobežne jeden nad druhým.
Keď sa rozhodujeme, ktorý konár by bolo lepšie nechať a ktorý naopak odstrániť, zvažujeme ich uhol zvierajúci oproti korune stromu (vieme si to predstaviť aj ako ručičkové hodiny, kedy 14:00 a 22:00 je ten správny uhol). Strom je úspešne presvetlený vtedy, keď máme medzi konármi priestor 15-30 cm.

Skrátenie ovocných stromov
V tomto kroku už len skracujeme konáre, ktoré sú príliš dlhé. Tým zabezpečíme, že budú hrubšie a lepšie vedia vydržať aj silnejšie búrky a udržia väčšiu váhu ovocia. Tento spôsob využívame pri jednoročných výhonkoch, ktoré ľahko odlíšime na základe iného sfarbenia oproti ostatným konárom. Netreba zabúdať, že nikdy neodstraňujeme viac ako 20% ich pôvodnej dĺžky.

Pre lepšiu ukážku si pozrite aj TOTO VIDEO

Kedy sa pustiť do práce
Jablone a hrušky
V tomto prípade hovoríme o tzv. predjarí, teda keď sa končí zima a pučanie je za dverami. Následne opakujeme proces aj v lete, kedy ide o tzv. letný rez. Predjarný rez vykonávame, ak strom potrebuje omladiť, má slabý rast alebo potrebujeme zásadnejšie tvarovať korunu. Priebežne odstraňujeme nežiadúce výhonky, ktoré by zbytočne brali živiny. V lete zase skracujeme mladé výhonky rodiace sa na dlhom dreve zaštipovaním, čím zabezpečíme, že sa rozkonária. Predjarný sa vykonávame, keď už nehrozia silné mrazy a letný rez opakujeme v období od júna do augusta.

Kôstkoviny
Pri kôstkoviciach je hlavný letný rez. Jarný sa používa iba ako doplnkový. Letný rez vykonávame tesne po zbere plodov. Jarný rez zase tesne pred nalievaním pukov, teda v období, kedy nehrozí riziko namrznutia.

Drobné ovocie
Rez vykonávame v jarnom období hneď na začiatku jari. Neskôr môžeme doplnkovo vykonávať aj rez v priebehu roka, a to odstraňovaním poškodených výhonkov.

Tipy pri strihaní
Naostrite si pred strihaním nožnice, čím zabezpečíte čisté a hladké rezy.
Nenechávajte odstránené konáre v blízkosti stromu, radšej ich spáľte alebo premiestnite na iné miesto.

video: internte, foto: pixabay.com

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20