Grilovacia sezóna je tu

S príchodom leta sa už tešíme na dovolenky, oddych a relax. Čo by to však bolo za leto, keby nestrávime aspoň zopár večerov pri grile v kruhu svojej rodiny? Nepochybne je to príjemná predstava. Teraz si ukážeme, ako si vybrať ten správny gril a na čo všetko treba myslieť, keď chceme rodine pripraviť nezabudnuteľný gurmánsky zážitok

Grilovacia sezóna je tu

Elektrické grily

Podľa paliva, ktoré chceme využívať na grilovanie, delíme grily na tri typy. Prvým z nich je elektrický gril. Výhodou je, že okrem elektrickej zásuvky nepotrebujete nič iné. Vďaka tomu ho môžete využívať aj v interiéry. Je ideálnym spoločníkom na terasách alebo balkónoch, či dokonca na chate, pokiaľ je tam elektrický prúd. Je ľahko prenosný, poskladáte ho veľmi rýchlo a nevytvára dym, teda sa nemusíte báť o interiér. Je cenovo dostupný, zoženiete ho už od 50€. Nevýhodou je už spomínaná chýbajúca aróma grilovaného mäska, na ktorú si niektorí gurmáni potrpia. Môžete si vybrať medzi dvoma typmi: klasickým a kontaktným. Rozdiel je, že pri kontaktnom elektrickom grile nemusíte jedlo otáčať a ugriluje sa vám rovnomerne z obidvoch strán. Samozrejme, pri tejto variante je potrebné počítať s vyššou sumou.

Plynové grily

Na prevádzku plynových grilov je potrebné mať propán-butánovú fľašu, ktorá je voľne dostupná na každej benzínovej pumpe. Treba rátať s vyššou nákupnou cenou grilu, ktorá sa pohybuje od sumy 600€. Plynové grily taktiež nezanechávajú dymovú arómu, sú teda vhodné aj do vnútorných priestorov. Ako pri elektrických griloch, aj tu je krátky čas na rozohriatie a možnosť regulovať výkon. Tieto grily sú však ťažšie a horšie sa s nimi manipuluje. Aj v tomto prípade ich môžeme rozdeliť na niekoľko typov: kontaktné, lávové(horáky sú doplnené o lávové kamene, ktoré majú samočistiacu schopnosť) a tzv. RBS grily, v ktorých sa nachádzajú keramické horáky po bokoch grilujúcej vane.

Grily na drevené uhlie

Asi najväčšou výhodou grilov na drevené uhlie je ich cena. Tieto grily sú malé, lacné a produkujú vôňu údeného mäska. Nemôžeme však regulovať teplotu, príprava trvá výrazne dlhšie a nevyhneme sa ani tuku, ktorý kvapká z pripravujúcich sa pokrmov priamo do uhlia. Samozrejme, o tieto grily sa treba starať a občas do nich aj priložiť. Rozhodnúť sa môžete medzi dreveným uhlím alebo briketami. Pri briketách je rozpaľovanie pomalšie, no nie vo veľkej miere.

Údržba

Na čistenie sú najnáročnejšie práve grily na drevené uhlie. Niet sa čo čudovať, nakoľko je potrebné vysypať popol, vyčistiť grilovací rošt aj vaňu a pripečené zvyšky jedla je tiež potrebné odstrániť. Najlepšie je ho čistiť hneď, ako je to možné, teda keď trochu vychladne. Predídete tak nepríjemnostiam spojeným s dlhým čistením. Plynovému grilu stačí iba vyčistiť rošt a po použití elektrického grilu zobrať dosky a tie opláchnuť.

Veľkosť

Pri výbere grilu je dôležité myslieť aj na jeho veľkosť. Musíme si dopredu premyslieť, pre koľko ľudí by sme chceli jedlo pripravovať. Pokiaľ ide o menšie rodiny, stačí gril s dĺžkou cca 30 cm. Ak by sme chceli prizvať aj nejakých priateľov, odporúčame zvoliť veľkosť aspoň 50 cm. A pokiaľ sú vaše predstavy veľké a plánujete usporiadať záhradnú párty, gril s veľkosťou 50 cm na dĺžku vám stačiť nebude.

Doplnky pre grilovačku

Netreba zabudnúť ani na vhodné doplnky pre grilovačku od nastaviteľných roštov až po podpaľovače, ihly na opekanie, obal na gril a ďalšie.

Please follow and like us:
error0
fb-share-icon
Tweet 20
fb-share-icon20